Pomiar opóźnień do różnych datacenter Azure

W jednym z pierwszych wpisów na blogu pisałem w jaki sposób pingować maszyny wirtualne, co w jakiś sposób pozwala nam określić opóźnienia w czasie dostępu do swojego wdrożenia. No ale w co sytuacji gdy dopiero przymierzamy się do wdrożenia rozwiązania i zastanawiamy się gdzie najlepiej na świecie umieścić naszą stronę, aplikację? Oczywiście wybór pomiędzy np. Europą a USA jest dość prosty, bo jeśli mamy użytkowników głównie w Polsce no to logicznie, nie będziemy wdrażali strony do data center w USA, ale co wybrać w Europie? North czy West Europe? Co będzie wydajniejsze? Skąd szybciej będą ściągały się pliki?

Jest na szczęście na to rozwiązanie 🙂 Jeden z pracowników Microsoft przygotował specjalną witrynę, która umożliwia testowanie takich rzeczy. Przywitajcie http://azurespeed.com.

Po wejściu na stronę zobaczymy od razu latency test związany z dostępem do Azure Storage:

azurespeedstoragelatency

Inne dostępne opcje to możliwość sprawdzenia Upload-u, także Uploadu dużych plików. Oczywiście w drugą stronę także download plików z różnych datacenter.

Moim zdaniem bardzo fajna strona pokazująca przydatne wartości, a przy okazji zwracająca uwagę na fakt, w ilu miejscach na świecie Azure jest dostępny i jaki wybór mamy 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.